Od Werzeyi, przez Waldau, po Wierzejewice

Posted on Updated on

Jako, że w listopadzie obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, pomyślałem że warto przypomnieć historię Wierzejewic. Informacje te są dostępne w zakładce „O wsi„, ale zapewne nie każdy regularnie ją odwiedza. Dlatego też poniżej zamieszczam tekst, który przybliża dzieje wsi od czasu powstania osady, po czasy współczesne. Zapraszam do lektury.

Wierzejewice, pierwotna nazwa Werzeye, pochodzi od słowa „wierzeje”, czyli podwójne wrota (np. stodoły). Osada, która dała początek miejscowości powstała prawdopodobnie w XIII wieku i była wsią służebną, na co wskazuje jej nazwa.

W dokumencie z pierwszej polowy XV wieku możemy przeczytać o Janie z Broniewic i Wierzejewic (Johannes de Bronyewice et Werzeye), który wówczas był właścicielem obu wsi. W tamtym okresie wieś należała do parafii w Trlągu. Z zapisków z XVII wieku można przeczytać, iż wieś „stała pustkami”, co oznaczać może iż przez pewien czas Wierzejewice nie były zamieszkane.

Po 1815 roku wieś trafiła pod zabór pruski i weszła w skład Wielkiego Księstwa Poznańskiego oraz powiatu mogilnickiego. Z opracowania statystycznego z 1846 roku wynika, iż wówczas liczyła 9 domów oraz 60 mieszkańców. Wierzejewice były wówczas dużą wsią folwarczną. W wydanym w 1880 roku „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” tak piszą o miejscowości: „wieś szlachecka, powiat mogielnicki, sąd w Mogilnie, urząd komisarza i poczta w Pakości, parafia w Trlągu, 346 ha z czystym dochodem, 4149 marek należy do dóbr broniewickich nad jeziorem Trląskim, stacja drogi żelaznej Amsee (Janikowo)”.

Przed II wojną światową był to majątek ziemski, który w 1939 roku po reformie rolnej został podzielony na działki rolnicze. W tym czasie na okoliczne tereny osiedlała się ludność z Małopolski. Po wybuchu wojny i zajęciu terenów przez Niemców w „Kronice Publicznej Szkoły w Broniewicach” można przeczytać, iż „ziemia rozparcelowana została przywrócona majątkom, a budynki rozebrane: w Broniewicach wszystkie, a w Wierzejewicach część. W Wierzejewicach pozostawiono na działkach chlewy, które zamieniono na mieszkania dla pracowników majątkowych. Z rozebranych budynków zbudowano w Broniewicach stodołę (spaloną przez samoloty niemieckie), a w Wierzejewicach budynki gospodarcze majątku.” W czasie okupacji niemieckiej wieś nosiła nazwę Waldau.

Po II wojnie światowej część obecnych terenów Wierzejewic nosiło nazwę Augustowo oraz Bielawy. Z zapisów z tamtego okresu można znaleźć m.in. informacje o wybudowaniu przez mieszkańców wsi figury Najświętszego Serca Pana Jezusa na posesji pana Uszko. Było to w 1955 roku. Czterdzieści lat później miał miejsce odwiert studni stacji wodociągowej, kiedy to wykonano dwie studnie głębinowe. W latach 1997-2000 nastąpiła modernizacja świetlicy wiejskiej.

Po 1945 roku Wierzejewice weszły w skład województwa poznańskiego. W latach 1957-1975 należały do województwa bydgoskiego, wchodząc w skład powiatu mogileńskiego. W okresie od 1975 do 1998 roku Wierzejewice pozostały częścią województwa bydgoskiego. Po kolejnej reformie administracyjnej w 1999 roku, nasza wieś została włączona do województwa kujawsko-pomorskiego, wchodząc w skład powiatu inowrocławskiego.

Do 1989 roku istniał klub piłkarski Tęcza Wierzejewice. Z kolei w latach 1946-1957 w Wierzejewicach mieszkał Józef Jacek Rojek, poeta, eseista, prozaik, autor książek dla dzieci i młodzieży, malarz oraz rysownik.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.