Remont dworca w Kołodziejewie

Posted on

Jak informowaliśmy w kwietniu, PKP przebuduje dworce kolejowe w regionie. Podpisano umowy na prace w Złotnikach Kujawskich i Kołodziejewie. Pierwsze prace już ruszyły.

– Dzięki nim pochodzące z 1901 roku dworce odzyskają historyczny wygląd. W obydwóch budynkach renowację przejdzie elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznym. Większe zmiany wizualne czekają dworzec w Złotnikach Kujawskich, gdzie z elewacji zostanie usunięty tynk, pod którym znajduje się historyczna cegła elewacyjna. W obydwóch dworcach odtworzona na wzór historycznej zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Piękno elewacji po renowacji podkreśli nowa iluminacja nocna. To nie koniec zmian. Projekt przebudów zakłada również m.in. wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, wzmocnienie fundamentów, wykonanie nowych stropów, szybów windowych, konstrukcji zadaszeń, a także poszyć dachowych. Metamorfozę przejdą pomieszczenia przeznaczone do obsługi podróżnych. Będą one łączyć w sobie elementy historyczne z nowoczesnym designem w postaci m.in. współczesnych opraw oświetleniowych czy ławek. W Kołodziejewie przestrzeń przeznaczona dla podróżnych będzie składać się z dwóch poczekalni, w tym jednej letniej, a także ogólnodostępnych toalet. Natomiast w Złotnikach Kujawskich jako przestrzeń obsługi podróżnych zaprojektowano poczekalnię wraz z kompleksem toalet. W celu zwiększenia komfortu podróżnych, oczekujących na przyjazd pociągów, poczekalnie będą klimatyzowane. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej – czytamy w komunikacie PKP S. A.

Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach rządowego Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem unijnym, który zakłada modernizację prawie 200 dworców kolejowych do 2023 roku.

Budynki zostaną dostosowane do osób niepełnosprawnych. Będą oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe oraz ścieżki prowadzące. Zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a dzięki systemowi Building Management System ograniczone zostaną zużycie wody i energii elektrycznej. Zmieni się też najbliższe otoczenie.

– Przy dworcu w Złotnikach Kujawskich zostanie ułożona nowa nawierzchnia chodników i parkingu, a także uporządkowana zieleń oraz wykonane nowe nasadzenia. Przed wejściem do budynku w projekcie wytyczono strefę postoju chwilowego, miejsca postojowe dla taksówek oraz dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Nieco bliżej ulicy będzie zlokalizowany parking na 14 samochodów. Nowe zagospodarowanie terenu wokół dworca obejmie również rozbiórki, a także montaż nowej małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, stojaki rowerowe wraz z samoobsługową stacją naprawczą dla rowerów w poczekalni letniej). Z kolei przy dworcu w Kołodziejewie zakres prac obejmie ułożenie nowej nawierzchni drogi i chodników, a także uporządkowanie zieleni i montaż małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, stojaki rowerowe). Przy dworcu zlokalizowano trzy miejsca parkingowe, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych – informuje PKP S. A.

Przebudowa dworca w Złotnikach Kujawskich będzie kosztować blisko 9 mln złotych, a w Kołodziejewie prawie 4,9 mln złotych. Planowany termin udostępnienia budynków po przebudowie to pierwsza połowa 2022 roku.

Wizualizacja dworca w Kołodziejewie.


Fot. i źródło: ino.online

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.