Dożynki 2017

Po 13 latach Dożynki Gminne wróciły do Wierzejewic. Tegoroczne święto plonów odbyło się 27 sierpnia, tuż obok świetlicy wiejskiej. Obszerna relacja z tego wydarzenia dostępna jest TUTAJ.

Muzyczną gwiazdą wieczoru był folk-rockowy zespół „Kolibeer”, który tak o sobie pisze na swojej stronie internetowej: „Każdy z nas wywodzi się z innego gatunku muzycznego (biesiada, disco polo, rock, metal) co w połączeniu ze sobą daje niesamowitą mieszankę muzyczną. Od początku upodobaliśmy sobie stare, ludowe, często zapomniane piosenki. Utwory które za pomocą nowych ciekawych aranżacji zyskują świeżość i oryginalność. Dopełnieniem całości jest gitara z iście rockowym pazurem.”

Poniżej prezentujemy szczegółowy program minionych dożynek.

A tak o dożynkach w 2004 roku pisała „Gazeta Pomorska”.

W minioną niedzielę rolnicy z gminy Janikowo uroczyście obchodzili dożynki. W tym roku gospodarzem święta plonów była gościnna wieś Wierzejewice.

Bochen chleba i równianki
Uroczystości odbyły się na boisku tamtejszej sali wiejskiej. Rozpoczęły się mszą św., w trakcie której starostwie dożynek: Mirosława Bartoszek z Wierzejewic oraz Paulin Kapica ze Skalmierowic dokonali symbolicznego przekazania pierwszego bochna chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Ponadto, Jolanta Sap, sołtys Wierzejewic i Stanisław Łojko, sołtys Kołodziejewa, ofiarowali tzw. równianki, czyli kłosy zboża ścięte z pola jako ostatnie.

W nagrodę do Lichenia
Zgodnie z tradycją podczas święta plonów nie mogło się obyć bez wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Jury, w składzie: Joanna Dymarkowska, miejscowy artysta plastyk, Zbigniew Pokorski, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Janikowie oraz Edyta Gadacz, z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, przyznało nagrody w dwóch kategoriach: artystycznej – zwycieżył wieniec z Kołodziejewa i tradycyjnej – pierwsze miejsce przypadło w udziale mieszkańcom Kołudy Wielkiej, którzy tym samym wywalczyli główną nagrodę, czyli wyjazd dla 50 osób do Lichania.

Za rok w Ludzisku
W trakcie dożynek reprezentanci poszczególnych sołectw z gminy Janikowo wzięli udział w turnieju sportowo-rekreacyjnym. Wśród konkuerencji rozgrywanych w strugach deszczu były m.in. przenoszenie odważników, slalom z taczkami, przeciąganie liny. Najlepsza okazała się drużyna z Ludziska zdobywając 38,5 pkt. Tym samym wyłoniono sołectwo, które będzie w przyszłym roku organizowało dożynki. Turniej sportowo-rekreacyjny to jednak nie koniec atrakcji, jakie zaplanowano w programie. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejasze gospodarstwo i zagrodę wiejską. W rywalizacji wzięły udział 44 rodziny. Ostatecznie z każdego sołectwa wyłoniono po jednym zwycięscy. Osobny konkurs przygotowali także m.in. przedstawiciele KRUS-u, którzy w specjalnie przygotowanej ankiecie pytali o kwestie związane z bezpieczeństwem pracy na roli. Najwięcej na ten temat wiedzieli Wiesław Czekała oraz Dariusz Kaczmarek.

Barwnie i wesoło
Poszczególne sołectwa wystawiły także swoje stoiska, na których prezentowali się m.in. pszczelarze, Zootechniczny Zakład Doświadczalny z Kołudy Wielkiej, cukrownia z Janikowa. Całą uroczystość uświetnili indywidualni artyści oraz zespoły występujący na scenie w Wierzejewicach. Zarówno popisy wokalne, aktorskie oraz taneczne najmłodszych jak i tych nieco starszych mieszkańców gminy zasługują na uznanie.”

źródło: Gazeta Pomorska, 30.08.2004.